Ali BİLİR

  • 17.05.2020 17:32
  • Okunma: 15 kez
Görele Üniversitesi’ne Giden Yol…
 
02 Ocak 2008 18:37 · Ali Bilir
Görele 29–30 Aralık 2007 tarihlerinde önemli iki gün yaşadı. Giresun Üniversitesi kurulma çalışmaları sırasında gündeme gelen “Giresun’a Üniversite, Görele’ye Fakülte” sloganı’na dayalı bir gelişmeydi bu.

Giresun’a Üniversite Kurulmuş ancak Görele’ye Fakülte veya Yüksekokul kararı çıkmamıştı. Bu durum Duyarlı hemşehrilerimizi ve Derneklerimizi harekete geçirip herkes kendince tepkilerini dile getirerek kamuoyu oluşturmuşlardı. Zaten “Giresun’a Üniversite, Görele’ye Fakülte, Çanakçı’ya Yüksekokul” sloganını ilk dile getiren derneklerimiz olmuştu.

Ak Parti İlçe eski Başkanı ve Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci, Görele Dernekler Birliği’nin Aralık ayı başında İstanbul’da yapmış olduğu “Görele Tarih ve Sosyal Yaşam Paneli” inde yapmış olduğu konuşmada, Fakülte veya Yüksekokul taleplerini yeterli olarak dile getiremediklerini belirtmişti. Mustafa Demirci’yi açık bir şekilde bu konuyu ifade ettiği için tebrik etmek gerekiyor ki, siyasetle uğraşan insanlardan böyle kendi hatasını belirten bir konuşma yapması pek görülen bir şey değildir. Panel sonrası gelişmeyle ilgili Büyükşehir Belediyesi Kasımpaşa Sosyal Tesisleri’nde Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu, Mustafa Demirci, Görele Dernekler Birliği Başkanı Birol Kardaş, Sadi Kaya ve bazı hemşehrilerimizle birlikte, bundan sonraki sürecin yönetimi ile ilgili bir toplantı yaptık. Bu toplantı’da Aralık ayı sonunda Görele’de bir toplantı yapılmasına karar verdik. Ancak toplantı zamanına kadar Görele ayağının Rektörlükle temaslarda bulunmasına, İstanbulda’ki derneklerimizin ise imza kampanyası yapıp Üniversite Rektörlüğü’ne, YÖK’e ve TBMM’sine iletmelerini kararlaştırmıştık. Bütün bu çalışmalar başarıyla sürdürüldü.

Daha önceden belirlediğimiz gibi 29 Aralık 2007, Cumartesi günü akşamı Görele’de yeni hizmete giren Horon Otel’de bir araya geldik. Toplantıya; Görele Üniversite Yaptırma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli, Ak Parti İlçe eski Başkanı ve Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci, Görele Kaymakamı İbrahim Özefe, Görele Dernekler Birliği Başkanı Birol Kardaş, Dernekler Birliği Fahri Başkanı Sadi Kaya, Görele İlçe Milli Eğitim Müdürü Korkmaz Cırıt, Giresun İl Genel Meclis Üyesi, Aslan Nizamoğlu, Görele Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Gülşen, DSİ Trabzon Bölge Müdürü Bahri Ege, Giresun İl Özel İdare Genel Sekreteri Cumhur Melikoğlu, Görelespor Başkanı Murat Çakır, Ak Parti Görele İlçe Başkanı Av. Tolga Erener, Av Aydın Sordi, Ben ve Görele’de faaliyet gösteren muhtelif gazetelerin temsilcileri hazır bulundular.

Mustafa Demirci, Fakülte ile ilgili son bir ay içersinde ki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Gelişmelerin değerlendirilmesinin ardından, Hüseyin Besli’nin önderliğinde toplantıda bulunanlar ilk bağışlarını yaptılar. Yaklaşık 160 bin ytl bağış sözü alınan toplantıda ilk temelin 13 Şubat Görele’nin Düşman İşgalinden Kurtuluş törenlerinin yapılacağı gün atılması kararlaştırıldı. Ertesi gün; yani 30 Aralık 2007 Pazar günü öğleden sonra aynı heyette bulunanlardan, Hüseyin Besli, Ertuğrul Melikoğlu, Mustafa Demirci, Tolga Erener, Ben (Ali Bilir), Sadi Kaya, Cumhur Melikoğlu, Birol Kardaş, İbrahim Özefe, MHP Görele İlçe Başkanı, Bayram Çöten, CHP Görele İlçe Başkanı Ecz. Selahattin Karaahmetoğlu, Ali Osman Akkoyunlu ve Av. Aydın Sordi Giresun’a hareket ettik.

Bizleri Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Osman Metin Öztürk, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı, Üniversite Daire Başkanları karşıladılar. Toplantı Giresun Valisi Mustafa Taşkesen ve İl Milli Eğitim Müdürü’nün gelmesiyle başladı. Görele’den gelen heyet adına konuşan İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli, Görele’nin Fakülte isteği konusunda son geldiği noktadan bahsederek, bu anlamda Görele’nin üzerine düşen görevi yapmaya hazır olduğunu belirtti. Rektör Prof. Osman Metin Öztürk ise, son bir ay içersinde ki gelişmeleri internet’ten (www.gorele.gen.tr) takip ettiklerini ve Görele Dernekler Birliği’nin kendilerine göndermiş olduğu imza kampanyasının etkisi sonucu Görele’ye bir heyet göndererek bir araştırma yaptırarak dosya hazırladıklarını belirtti. Bizler iki yıllık yüksek okul değil, Görele için dört yıllık fakülte düşündük ve bu niyetimizi Mustafa Demirci’ye ilettik dedi. Okulumuz Senatosunun düşüncesi Görele Yerleşkesi (Kampus) kurmak. İçersinde; Bankacılık, Halkla İlişkiler, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Bilişim Sistemleri ve Teknoloji bölümlerinin bulunacağı “Uygulamalı Bilimler Fakültesi”, Resim, Tiyatro, Tasarım, Görsel Sanatlar gibi bölümlerin bulunacağı “Güzel Sanatlar Fakültesi”, Konaklama, Seyahat Acenteliği, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Rehberlik Hizmetleri gibi bölümlerin bulunacağı “Turizm ve Otelcilik Fakültesi” Bu fakültelerden iki tanesini Görele’de kurabiliriz. Bu konuda sizlerin bizlere yardımcı olması gerekiyor. Dedi ve inşallah “Görele Kendi Üniversitesine Kavuşur” diyerek sözlerine ara verdi.

Evet, şimdi yapılması gerekenler nelerdir. Hiçbir şey konuşulduğu kadar kolay olmadığı kesin ve açık. Şu anda işi kolaylaştıran tek şey, tüm tarafların bu işi çok istemesi ve iyi niyetleri. Ancak iş bürokrasiye gelince nasıl işler bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Görele’de ki toplantı sırasında söz hakkı bana geldiğinde, soyut’tan somut’a doğru gidilmesi gerektiğinden bahsettim. Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu’nun Üniversite yaptırma Derneği Başkanlığı’na seçilmesini ise doğru bulmadığımı belirttim. Artık olmuş bitmiş bir konu yapacak bir şey yok. Bu durum ileriki zamanlarda Başkanı sıkıntıya sokacağını dile getirdim.

Kısa sürede cevap bulması gereken konulara baktığımızda resim pek iyi görünmüyor. Üniversite yerleşkesi’nin kurulacağı bölgede hâlihazırda eğitim verilen okullar, eğitim hizmetini nerede vermeye devam edecek. Çünkü bu konuda çözüm önerisi olarak sunulan alternatifler için pek somut bir adım atılmamış durumda. Bu durumda iki adet okul binası ihtiyacı ortaya çıkıyor, birincisinin öğrencilerini tam gün eğitim veren okullardan birinde ikili öğretime geçerek çözümlenmesi düşünülüyor. İkinci okul içinde, Çömlekçi Deresi kenarında ki hapishanenin olduğu yerde yeni bir bina inşa edilerek çözümlenmesi planlanıyor. Bunun temelininde 13 Şubat 2008 tarihinde atılması öngörülüyor.

Çizilen tablo çok güzel. Kâğıt üzerinde her şey iyi gidiyor. Yetkililer biraz tereddüt ederek de olsa rahatlıkla bu konuşulanlara olur diyor. Ancak iş uygulamaya geldiğinde bu kadar kolay olmayacaktır. Ortalıkta yazı geldi, cevap gitti şeklinde bir bürokrasi işleyip duracaktır. Bazen bir sorunun çözümü için tüm yetkililerin bir arada dahi çözemediği bir konu yazışmalarla ne kadar sürede çözüleceği merak konusudur. Ancak bunların hiç biri ümitsizliğe doğru atılan bir adım olarak sakın algılanmasın. Bir araya gelen tarafların olaya yaklaşımları, iyi takibi nedeniyle bu iş olacaktır. Beklide bu anlamda ülkemizde bir ilk gerçekleşecektir.

Bunun için öncelikle;

Üniversite Senatosu Görele’de Fakülte Kurmak için bir karar alması gerekiyor. Sayın Rektör bu kararı alabileceklerini belirtti. Ancak bu kararın alınabilmesi için önce; Görele Yerleşkesi’nin kurulması düşünülen bölgedeki okulların kullanım hakları İl Milli Eğitim ve Valilik tarafından uygunluk verilip buraların Rektörlüğe devredilmesi gerekmektedir.
Fakülte kurulma konusu YÖK gündemine geldiğinde ise kararın YÖK’ten, daha sonra ise Bakanlar Kurulu’ndan onaylanması sağlanmalıdır. Bu konuda ise Milletvekilimiz Hüseyin Besli elinden geleni yapacağını beyan etti. İşte işin bu aşamasında, Giresun milletvekillerinin de devreye girmesi gerekmektedir.

Derneklerimiz görevini yapmıştır ve yapmaya devam edeceğinden hiçbir şüphem yoktur. Hayırsever, Yardımsever, Eğitim Gönüllüsü ne dersek diyelim hep beraber bu iş olacaktır. Ama kimse yarın Görele’de Yüksekokul veya Fakülte görmeyi beklemesin.

Somut olarak atılan bu adım inşallah önümüzde ki eğitim-öğretim döneminde Görele’ye Üniversiteyi getirecektir.

Rektöründe söylediği gibi, gelecekte kurulabilecek olan Görele Üniversitesi’nin de temelleri atılmış olur.

Zamanın hızla geçtiğini düşünürsek, Gelecek nesiller için bu çok yakındır…

Sevgi ve Saygılarımla
Ali Bilir

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları