Merhaba Dostlar

  • 01.06.2020 14:31
  • Okunma: 1559 kez

Bilemedim. Belki de yeniden merhaba diye başlık atmam gerekirdi. Yeni Görfed başkanımız muhittin Çelik kardeşim mesaj atmış. www.gorele.gen.tr’yi yeniden canlandırıyoruz, yayın hayatına alıyoruz. “Sen de “Onursal Başkanımız” olarak, bir yazı yazabilir misin ”diye. Bende olur dedim. Ne de olsa yıllarca sitemizde, adminlik yaptım ve köşe yazıları yazdım. Tabi ki benim yazılarım edebi değildi. Bu işin üstatları var ve ben onların eline su dahi dökemem. Benim yazılarım amacı, genelde duygu ve bilgi paylaşımı, bilgilendirme ve yanlış anlamların önüne geçmekti. Bu kadar kelamdan sonra, geçelim ana mevzuya yani www.gorele.gen.tr’ye. Bende ne yazayım diye düşünürken, dedim madem konu site bende onun hikâyesini yazayım. Başkaları belki de 20-30 ciltlik ansiklopedi yazar ama ben özet yapacağım.

Yıl 2004. Ali Bilir, o dönem Görele Dernekler Birliği başkanı. Sadi Kaya, Ahmet Torun,Mustafa Öner Rahman Emanet, Şeref Kanber ve onlarca değerli dostların hüküm sürdüğü dönemler. İnternet sitemizde kurulu ama pek hareketli değil. Bu alan yeni, herkes bilgi sahibi değil. Hemşerimiz Altan Firidin, Abdullah İncirkuş ve şu an ismi aklıma gelmeyen bir iki arkadaş da sitenin arka planını düzenleyip, yayına devam etmesini sağlıyorlar. Ali Bilir bey, bir yandan da siyaset ile uğraşıyor ve Yerel seçimler oluyor, kendi meclis üyesi seçilip, sonrada belediye başkan yardımcısı oluyor. Bu sebeple Görele Dernekler Birliği kongre yapıyor, başkanlık görevi bana veriliyor.

Tabi o dönemlerde sosyal medya bu kadar yaygın değil, çok az internet sitesi var. Bizim www.gorele.gen.tr sitemiz Giresun ili internet siteleri arasında ilk sıralarda. Başkan olmamız ile birlikte görevleri devir aldık. O zaman Oğuzhan Kılıçarslan kardeşimde bana yardımcı olma görevini üslendi. Zaman geçtikçe haberler, yazılar, resimler siteye eklendikçe hemşerilerimiz arasında üye sayımızda artmaya başladı. Hatta il dışından dostlarımızda sitemizi takip etmeye başladı. Günlük 6-7 bin ziyaretçi sayısına ulaştık. Yaptığımız yâda siteye attığımız haberler ilgi görmeye gündem oluşturmaya başlamış, herkesin önemsediği bir site haline gelmiştik. Yüzlerce yorum geliyordu. Örneğin Haldun Alagaş'ta bir gece yaptığımızın haberini attığımızda kimileri çok güzel oldu. Allah razı olsun diye yazarken, birileri de çok güzeldi ama Giresunlu hatta Gölereli olmayan sanatçının orada ne işi vardı. Bir daha gelemem deyip sitem edenler de az değildi. Milletvekilimiz Hüseyin Besli, Burhan Temel, Kadir Çelik, Ahmet Bilge, Av. Aydın Sordi, Uğur Bilgi, Ayhan Yüksel, Seyfullah Çiçek, Niyazi Bilir  ve daha birçok önemli ve değerli köşe yazarlarımızın sitemizdeki yazılarını düzenli olarak hemşerilerimiz ile buluşturduk. Bir ilçe sitesinden çok, ulusal bir site haline gelmiştik. Tabi siyasi yazı ve haberlerde çıkıyordu ister istemez hafiften alınganlıklar küslükler başlamıştı. Bizleri çokları tebrik etse de, olumlu olumsuz birçok kişide eleştiriyordu. Kızan, üzülen, kırılan ve darılanlar da üyeliğini sildirenlerde oldu. Buna rağmen, yöneticiler olarak haber ve yazılarımızı tarafsızlık ilkesi gereğince sitemizin yayın hayatı boyunca sürdürdük. Bu süre içerisinde gurbetten sılaya, sıladan gurbete köprü olduk. Hemşerilerimiz arasında bir bağ oluşturduk. Yurtdışından birçok ülkeden sitemizi düzenli olarak ziyaret eden binlerce hemşerimiz bulunmakta idi.

Tabi ki değişmeyen tek şeyin, değişim olduğu dünyada, zamanla teknolojinin gelişmesi ile sitemizde yenilikler yapmak ihtiyacı duyuldu. Maalesef sitemizin arka panelinin teknolojisi yenilenmeye imkân vermediği için, sitenin yüzünü değiştirmek durumunda kaldık. Yeni bir yüz ile sitenin yayın hayatını devam ettirmek istedik. Yeni yüze pek alışamadı hemşerilerimiz, bir süre sonra eski yüze geri döndük ama o eski verimi bir daha bulamadık. Tabi ki akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile sanal dünya sosyal medya uygulamalarının( facebook, Whatsapp gibi). Ortaya çıkması sitemizi etkiledi. Uzun süre sürdürdüğüm admin görevimi başkanlık görevim ile birlikte yeni yönetime devir ettim. Onlarda günün şartları gereği sosyal medyaya önem vererek siteyi pasif duruma çektiler. Sitemiz maalesef zamana ve teknolojiye yenik düştü.

Ancak şunları yazmadan yazıyı bitirmek istemiyorum. Öncelikle o yıllarda böyle bir site kurulma düşüncesi çok ileri bir görüşlülüktür. Biz bu sayede koskoca bir anakent şehirde hemzelerimizi bir araya getirebildik. Birlik ve beraberliği sağladık. Üç beş dernek iken bu saye de 52 tane derneğe ulaştık. On binlerce insanımız ile salonlarda bir araya gelirken, sitemiz sayesinde daha geniş kitlelere ulaşmayı başardık. İnsanlarımızın gönüllerinde küllenen memleket sevdasını, hasreti ve ateşini yeniden yakarak bir bütün olmayı başardık. Bu sayede kamuoyu baskısı görevini yerine getirdik. Birçok projenin hayata geçmesi için çaba gösterdik, yardımcı olduk. Ekonomik ve Sosyal alanda birçok projenin ilçemize kazandırılmasında aracı olduk. Kültürümüzün değerlerimizin yaşatılmasına, tanıtılmasında ve genç kuşaklara aktarılmasına yardımcı olduk.  Bu sayede hem Görele’miz hem de Görele insanımız kazandı. Bu tür platformların oluşturması, canlı tutulması gerçekten çok önemli. Bu sayede ilçemizin mülkü amirleri ile işadamı esnafı, Akademisyeni, bürokratı ile köylüsü,işçisi, genç ve yaşlısı kadın ve erkeği velhasıl bütün değerleri ile bir arada olduk. Tabi ki bunları Görele sevdalısı dernek başkanlarımız ve siz değerli hemşerilerimiz ile birlikte yaptık. Kocaman bir aile olduk.  Şimdi yeniden, kaldığı yerden devam kararı alınmış. Kendi adıma çok memnun oldum. Çünkü 10 yıla yakın bir emek var ve çocuğum gibi kollayıp gözettim. O yüzden yeniden eski günlerine dönmesini çok arzu ederim. Yeni bir şeyi sunarak başarılı olmak kolaydır ama eskiyi canlandırmak zor ve meşakkatlidir. Bu yüzden başkana ve yönetime şimdiden cani gönülden başarılar diliyorum. Bu vesile kadir gecenizi tebrik eder, 19 Mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramınızı ve Ramazan bayramınızı kutlar sağlık ve esenlikler dilerim.

Saygılarımla,

Birol Kardaş

 

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları